Zeynebiye.com'dan CANLI Yayın

Zeynebiye.com, Muharrem ayında İstanbul'daki matem meclislerini her akşam internet üzerinden canlı yayınla ekranlara taşıyıp dünyaya ulaştıracak!

İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitlerinin şehit ediliği ay olan Muharrem ayı sebebiyle dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde Ehlibeyt adına kurulan tüm müesseselerde matem merasimleri düzenleniyor. Aşura Günü'ne kadar her gün düzenlenen bu merasimlerde Ehlibeyt aşıkları İmam Hüseyin için ağlıyor.

Zeynebiye.com, geçtiğimiz yıl 1 Muharrem'den itibaren her akşam Zeynebiye Camii'nde düzenlenen matem merasimlerini internet üzerinden canlı yayınla ekranlara taşımış, bu yayınlar büyük ilgi görmüştü. Bu sene bu yayınları genişletmeyi hedefleyen ZEPROM (Zeynebiye Proje Merkezi) ekibi çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili Zeynebiye.com'a açıklamalarda bulunan ZEPROM sorumlularından Hasan Kuzu, şunları söyledi:

"Kış aylarında akşam namazının vaktinin de erken saatlerde olması nedeniyle birçok vatandaşımız, camilerimizdeki matem merasimlerine iştirak edemiyor. Ayrıca üniversitede okuyan gençlerimiz ve gurbetteki Ehlibeyt aşıkları da bu programlardan mahrum kalıyor. Bizler de ZEPROM ekibi olarak geçtiğimiz yıl böyle bir çalışma başlattık. Yayınlarımız, ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinden takip edildi.

Başlangıçta binlerce kişiye ulaşan yayınlar Aşura yaklaştıkça on binlere ulaştı. Bu seneki yayınları bölgelere de yaymak istiyoruz. Zeynebiye'deki yayının ardından ulaşma imkanı bulduğumuz mescitlerimizden yayınlarımız olacak. Ayrıca Muharrem ayının ilk cumasında dünyanın dört bir yanında eşzamanlı düzenlenecek Hz. Ali Asgar Günü Buluşması da canlı olarak yayınlanacak."

Dünyanın dört bir yanından binlerce Ehlibeyt dostunun ilgiyle takip edeceği canlı yayınlar 26 Kasım Cumartesi'den itibaren başlayacak. Çeşitli sebepler nedeniyle bu merasimlere katılamayan İmam Hüseyin aşıkları internet üzerinden de olsa sinezenlere eşlik edip, mersiyelerle gözyaşı dökecek.

Canlı yayınlar www.zeynebiye.com/yayin adresinden gerçekleştirilecek. Zeynebiye.com yetkilileri canlı yayının 5 Aralık Pazartesi günü Halkalı Aşura Meydanı'nda da süreceğini, Evrensel Aşura Matem Merasimi'nin yerli ve yabancı birçok televizyon kanalıile birlikte internet üzerinden de izlenebileceğini belirttiler.

Diğer Haberler