Nuceba: Irak’ın Amerika’nın Eyaleti Olmasına İzin Vermeyiz

İslami Direniş hareketi Nuceba sözcüsü Seyyid Haşim Musevi Irak Başbakanı İbadi’nin İran yaptırımlarına uyacağız yönündeki konuşmasına sert tepki gösterdi.

Haşim Musevi Irak Başbakanına seslenerek “Bizler Irak halkı olarak başka milletlere uygulanan yaptırımlara ne zaman katıldık? Irak halkının evlatları ne zamandan beri ABD terörizmine destek vermektedir? Amerikan cephesi ülkeleri ve halkları bölen bir cephedir” ifadelerini kullandı.
 
 “Bu millet sadece malıyla değil canıyla da Suriye ve Filistin’de fedakarlık yapmıştır” diyen Nuceba sözcüsü, hiçbir zaman Irak’ın Amerika’nın bir eyaleti olmasına izin vermeyeceğiz dedi.
 
Irak’ın toprak bütünlüğü için kan akıttıklarını ve kimsenin özgürlüklerini ellerinden almaya izin vermeyeceklerini belirten el Musevi Amerika’nın İran’a uygulayacağı yaptırımlar nedeniyle Irak’ın korkmaması gerektiğini söyledi.
 
Amerika’nın aldığı yaptırım kararına Rusya, Çin ve Pakistan gibi birçok ülkenin uymadığını ve kararın BM tarafından alınmış bir karar olmadığını kaydeden el Musevi Irak Başbakanı İbadi’ye seslenerek “Sana kimler danışmanlık yapmakta bilmiyorum! İran’ın düşmanları ile işbirliği yaparak kazanç elde etmeyi mi ummaktasın? Tüm vücutları ile bize yardıma gelen İranlılara cevabın ne olacak? Burada şehit olanların ailelere ne cevap vereceksin?” dedi.
 
Aynı şekilde Mukteda el Sadr yayımladığı bildiri ile Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımlarını kınadığını ve bu yaptırımlara uymayacaklarını söyledi.

Diğer Haberler