Birleşmiş Milletler: Doğrudan Sivillere Yapılan Saldırı Savaş Suçudur

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada; Suudi koalisyonun Yemen'e yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun çocuklardan oluştuğuna işaret edilerek, sivillere yönelik doğrudan yapılan saldırının savaş suçu olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Arabistan'ın geçtiğimiz gün Yemenli çocukları taşıyan otobüse yönelik saldırısını tepki olarak; kendilerinin daha önce Yemen'de işlenen benzer saldırılar için araştırma yapılmasını istediklerini belirtti.
 
Bu komiserlik, Yemen'in Saade kentinde çocukların hedef alınması nedeniyle üzgün olduklarını belirterek, Yemen'deki taraflardan uluslararası kanunlara uyma taahhütlerine bağlı kalmalarını istedi.
 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada ayrıca, sivillerin hedef alındığı her türlü saldırının savaş suçu olduğu ve Arabistan liderliğindeki koalisyon tarafından Yemen'e yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun çocuk olduğu belirtildi.
 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yardımcısı Ferhan Hak, daha önce resmi bir açıklamasında; Antonio Guterres'in Suudi Arabistan'ın Yemen'de öğrencileri taşıyan bir otobüse yaptığı saldırının en kısa sürede ve doğrudan araştırılmasını istediğini belirtti.

Diğer Haberler