Amerika Yaptırımları Karşısında İran İle İlişkilerine Devam Eden Rus Şirketler İçin Plan Hazırlanmakta

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak Rus şirketlerin İran ile ticari ilişkilerine devam ederken Amerika tarafından uygulanacak yaptırımlardan zarar görmemeleri için yeni bir plan üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Rusya’da devam etmekte olan enerji haftası nedeniyle konuşan Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak Rus şirketlerin İran ile ticari ilişkilerine devam ederken Amerika tarafından uygulanacak yaptırımlardan zarar görmemeleri için yeni bir plan üzerinde çalıştıklarını  söyledi.
 
Amerika tarafında uygulanmakta olan İran yaptırımlarından zarar görmemeleri için İran ile ticarette hukuki bir mekanizma kurmanın zaruri olduğunu kaydeden Rusya Enerji Bakanı ;” Şuanda bu mekanizmayı oluşturmak için çalışmaktayız” dedi. 
 
Bu anlamda Rusya Enerji Bakanı şirketlerinin İran ile ticarette zarar görmemeleri için üzerinde çalıştıkları söz konusu mekanizmaya ilişkin herhangi bir ayrıntı paylaşmazken, OPEC( Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ‘ in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları nedeniyle azalan petrol üretimini karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi. 
 
Konuşmasının devamında İran ile ticarette petrol karşılığında ürün takasına devam edeceklerinin altını çizen Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ;” Amerika tarafından uygulanan yaptırımlara rağmen  4 yılı aşkındır devam etmediğimiz bu ticari uygulamaya aynı şekilde devam edeceğiz. Bu yöntem iki ülke içinde uzun vadede faydalıdır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler