Ana Sayfa  /  Gündem  /  Hazara Katliamı'na Dünya Seyirci!

Hazara Katliamı'na Dünya Seyirci!

  • 12-01-2013
  • 0 yorum
Pakistan'ın Quetta bölgesinde Hazara Türkleri'ni hedef alan bombalı saldırılarda 125 kişi öldü!

Türkiye, İslam ülkeleri ve dünya kamuoyu Hazara Türkleri'nin katliamına tam anlamıyla seyirci. Pakistan'da her yıl yüzlerce Hazara, teröristlerce öldürülüyor.

Unutulan Hazara Türkleri...

Afganistan'ın asıl ve asil evlatları olan Hazara Türkleri, tarihin her döneminde "kardeş" hançerini sırtlarında gördüler. Afganistan’da yaşayan en büyük Türk grubu olan Hazaralar tarih boyunca defalarca vahşice katliamlara uğradılar.

1893 yılında dönemin Peştun asıllı padişah olan Abdurrahman Han, Hazaraların %62'sini katletti. Hazaraların genç, kız ve oğullarını Araplara köle olarak sattı.

SSCB işgalinde vatanlarını korumak için savaşan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen Hazaralar, işgal sonrası iç savaşta da en çok bedel ödeyen kesim oldu. Afşar katliamında, Sovyetler'den kalan tüm ağır silahlar kendilerine çevrildi.

İç savaşın ardından Taliban döneminde diri diri tabutlara çivilenen Hazaralar, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla güçlenen bu tekfirci güçlerin en vahşi cinayetlerine maruz kaldılar.

2000'lerde ABD işgali ve Karzai hükümetinde de tüm ayrımcılığı ve etnik terörü yaşayan Hazara Türkleri, kardeş kanını dökmekten, barış içerisinde yaşama yollarını ararken daima kardeş hançerini sırtında gördü.

İnançları yüzünden en ağır bedelleri ödeyen Hazaralar, her Aşura Matem Merasimi'nde bombalı katliamların hedefindeler. Afganistan'ın başkenti Kabil'deki matem tutan çocukları hedef alan son saldırı da, dünyanın gözünü buraya çevirmeye yetmedi.

Pakistan'ın Afganistan sınırında ve özellikle Belucistan eyaletinin başkenti Quetta'da da yoğun bir nüfusa sahip Hazaralar, sık sık tekfirci teröristlerin cinayetlerine kurban gidiyorlar.

Ülkemiz, İslam ülkeleri ve insanlık; gözü dönmüş Vahhabi teröristlerin Hazara Türklerini her gün katletmesini sadece seyrediyor...

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV