Ana Sayfa

Ana Sayfam Yap

Sitene Ekle

Foto Galeri

Video Galeri

Forum

İletişim

Künye

Üye ol

17 Nisan 2014

Zeynebiye Ehl-i Beyt Mektebi İslam Gündem Analiz Siyaset Eğitim Arabic Azəri English Deutsch Persian Français Russian
Son Dakika
Arama  

Ali'ye Selman Olasın!

Bu Haberi Paylaş

Facebook

Yahoo

Google

Hz. Muhammed (sav)'in "O da Ehli Beytimdendir" dediği Selman-ı Farisi, hem İslam'a etmiş olduğu hizmetler, hem de İmam Ali'ye olan sadakati nedeniyle Ehlibeyt dostlarının gönlünde taht kurmuştur.
12/01/2011 - 10:54

Selman-i Farisi’nin İslam’a Yönelişi

İmam Musa bin Cafer (a.s)’dan Selman-i Farisi’nin nasıl Müslüman olduğu sorulunca şöyle buyurdular: “Emir’ul- Muminin Ali (a.s), Selman-i Farisi, Ebuzer-i Gifari ve Kureyş’ten bir grup cemaat Peygamber (s.a.a)’in kabrinin yanında toplandıkları bir sırada Hz. Ali (a.s) Selman’a: “Ya Eba Abdillah, nereden gelip nasıl Müslüman olduğunu bize anlatır mısın?” dediğinde, Selman-i Farisi şöyle dedi:

“Ya Emir’el Müminin! Eğer senden başkası böyle bir istekte bulunmuş olsaydı, ona anlatmazdım. Ben İsfahan’ın “Cîy” köyündenim (Başka bir nakilde Şirazlı olduğu geçer) ve babam çiftçi birisi idi. Beni haddinden fazla seviyordu ve bundan dolayı evden dışarıya çıkmama izin vermiyordu. Ben çocukluğum sebebiyle Mecus dininden başka inançlardan haberdar değildim.

Babamın bir tarlası vardı. Bir gün tarlaya gidip orada çalışanlara bir şeyler söylememi emretti. Tarlaya gitmek için evden dışarı çıktım ve yolda Hıristiyan’ların kilisesine uğradım. Orada bir grup cemaatin namaz ve duayla meşgul olduğunu gördüm. Daha fazla bilgi edinmek için kiliseye girdim. Oradaki insanların Allah’a yalvarıp yakarışları beni kendilerine cezp etti. Oradakilerin dininin benim babalarımın dininden daha iyi olduğunu anladım. Akşam olunca eve döndüm. Babam: “Nerede idin, neden geç geldin?” diye sordu.

Cevaben: “Hıristiyanların kilisesine gitmiştim; onların dinî merasim, namaz ve ibadetleri benim ilgimi çekti; onların dininin babalarımın dininden daha üstün olduğunun farkına vardım” dedim.

Babam: “Senin babalarının dini daha üstündür” dedi.

Ben: “Hayır, onların dini daha üstündür. Onlar Allah’a tapıyorlar; O’na ibadet ve kulluk ediyorlar. Ama siz, kendi elinizle yaktığınız ateşe tapıyorsunuz; el çektiğinizde ise o sönüyor” dedim.

Babam, bu sözlerimden dolayı sinirlenerek beni hapsetti ve ayağıma kelepçe vurdu.

Birisi vasıtasıyla Hıristiyanlara bir mesaj göndererek onların dinini kabul ettiğimi ve onların dini merkezinin nerede olduğunu sordum.

Cevaben: “Şam’dadır” dediler.

Yine onlara bir mesaj göndererek: “Şam’dan bir kervan gelirse, döndüğü zaman onlarla beraber Şam’a gitmem için bana haber verin” dedim. Bir ticaret kervanı Şam’dan gelir gelmez, ayağımdaki zinciri açıp onlarla birlikte Şam’a gittim.

Selman Hıristiyan Oskoflarının Mektebinde Şam’a ulaştığımda: “Hıristiyan dininin en büyük âlimi kimdir?” diye sordum. “Kilisenin reisi Oskof’tur” dediler. Onun yanına vararak dedim ki: “Sizin hizmetinizde olmak istiyorum, beni eğitin.” O da ricamı kabul etti.

Bir müddet onun yanında ilim tahsil ettim. O dünya seven birisi idi, onu fazla sevmiyordum… Nihayet bu dünyadan göçtü. Onun yerine geçen şahıs, zahit ve takvalı birisi idi. Bir süre istek ve rağbetle yanında kaldım. Ama çok geçmeksizin o da dünyayla vedalaştı.

O vefat etmeden önce, ondan: “Sizden sonra kimin yanına gideyim, kimi tavsiye ediyorsunuz?” diye bana yardımcı olmasını istedim.

Cevaben: “Evladım, ben Musil’de takvalı bir âlim tanıyorum; vefatımdan sonra onun yanına git” dedi.

Ben Musil’e giderek o âlimin yanına gittim ve: “Filan Oskof beni size gönderdi” dedim. Bir müddet de onun yanında kaldım. Nihayet onun da ölümü yetişti. Son anlarında ona: “Artık siz dünyadan ayrılıyorsunuz; bana kimin yanına gitmemi tavsiye ediyorsunuz?” diye sordum.

Cevaben: “Oğlum! Nasibin’de çok değerli bir alim vardır; onun yanına git. Ben ondan daha iyi birini tanımıyorum” dedi.

Onun ölümünden sonra Nasibin’e giderek o âlimin huzuruna vardım; o değerli birisi idi. Bir müddet de onun yanında kaldım ve sonunda onun da ölüm zamanı yetişti. Ölüm zamanı o, Amuriye’de (Şam şehirlerinden biri) bulunan bir âlimin yanına gitmemi tavsiye etti. Ben Amuriye’ye giderek onun tavsiye ettiği Hıristiyan aliminin yanına gittim. O da iyi birisi idi, bir müddet de onun yanında ilim tahsil etmekle meşgul oldum… Onun da eceli yetişti. Ona: “Kimin yanına gitmemi tavsiye ediyorsunuz?” dedim.

Cevaben şöyle dedi: “Kendim gibi birini tanımıyorum. Ama çok yakın bir zamanda Arap memleketinde bir Peygamber meb’us olacaktır. O peygamber kendi doğduğu yerden (Mekke’den) çok hurmalıklı ve iki taşlı çölün arasında yer alan bölgeye (Medine’ye) hicret edecektir. O peygamberin özellikleri şunlardır:

1- Onun iki omzu arasında nübüvvet damgası vardır.

2- Hediyeyi kabul eder ve ondan yer.

3- Sadakayı kabul etmez.

Bu nişanelerle onu iyice tanıyabilirsin. Kendinizi ona ulaştırmanız gerekir.

Selman Medine’ye Hareket Ediyor

O âlimin vefatından sonra, ticaret için Arabistan’a hareket etmek isteyen bir kervana: “Tüm sermayemi size verirsem, beni de kendinizle birlikte götürür müsünüz?” diye öneride bulundum. Onlar da kabul ettiler. Ama yolun yarısında bana hıyanet ederek bir köle adıyla Yahudilerden birisine sattılar. Beni alan adam, beni evinin bulunduğu hurmalıklı bir yere götürdü. Ben orası vaat edilen bölge olduğu ümidiyle onların yanında yaşıyordum. Ama sonradan anladım ki orası vaat edilen bölge değilmiş. Nihayet Benikurayza Yahudilerinden biri beni o Yahudi’den alarak kendisiyle birlikte Medine’ye götürdü.

Medine’yi gördüğümde duymuş olduğum nişanelerle oranın, Peygamber (s.a.a)’in hicret edeceği yer olduğunu anlamış oldum ve onun bahçesinde sevinçle çalışmakla meşgul oldum. Hz. Muhammed (s.a.a)’in zuhurunu beklediğim bir sırada O Hazretin Mekke’de zuhur ettiğini öğrenmiş oldum.

Köle olduğumdan dolayı fazla araştırma yapamıyordum. Nihayet Peygamber (s.a.a) birkaç ashabıyla birlikte Medine’ye hicret ederek “Kuba” isminde bir yere geldiler.

Selman Hz. Peygamber (s.a.a)’i Tanımak Peşinde

Ben geceleyin kendimle biraz yiyecek götürüp efendimin evinden gizlice dışarı çıktım. Kuba’da Peygamber (s.a.a)’in yanına vardığımda dedim ki: Duyduğuma göre siz salih bir insansınız ve bir grup insanlar da size uymuşlardır. Ben kendimle fakirlere mahsus olan bir miktar sadaka getirmişim; siz de fakir olduğunuz için bunu benden kabul ediniz.

Peygamber (s.a.a) ashabına: “Onun getirdiği yiyecekten yiyiniz” buyurdu. Ama kendisi yemedi. Ben kendi kendime: “Onun, sadaka olan maldan bir şey yememesi, bana söylenilen peygamberlik özelliklerinden biridir” dedim. Daha sonra bulunduğum eve döndüm. Hz. Peygamber (s.a.a)’de Medine’ye geldi. Ben yine kendimle bir miktar yiyecek Peygamber (s.a.a)’in yanına götürerek: “Sizin sadaka olan maldan bir şey yemediğinizi gördüğümden dolayı bunu hediye olarak size getirdim” dedim. Hz. Peygamber ve ashabı hep birlikte o yiyecekten yediler. Kendi kendime dedim ki: “Hediyeyi kabul etmesi de peygamberlik özelliklerinden ikincisidir.” Daha sonra büyük bir sevinçle eve döndüm. Üçüncü özellik peşinde idim. Tekrar Peygamber (s.a.a)’in yanına gittim. Hazret ashabıyla birlikte cenaze merasimine katılıp bir cenazeyi teşyi ediyorlardı. Üzerinde iki aba vardı; onlardan birini giyip diğerini ise, omzuna atmıştı. Peygamberlik nişanesi olan damgayı görmek için Peygamber (s.a.a)’in etrafında dolaşıyordum. Benim ne için dolaştığımın farkına vardığında abayı omzundan kaldırdı. Peygamberlik damgası ve nişanesini bana söyledikleri gibi gördüm. Kendimi O’nun ayağına atarak öpüp ağladım. Beni kendi yanına çağırdı, ben de gidip O’nun kenarında oturdum. Peygamber (s.a.a) başımdan geçen olayları ashaba anlatmamı istedi. Ben de başımdan geçen macerayı evvelden sonuna kadar anlattım. İşte o zamandan itibaren İslam’ı kabul edip Müslüman oldum.

Köle olduğumdan dolayı İslam programlarından serbestçe yararlanamıyordum. İşte bundan dolayı İslam Peygamber’inin önerisi üzerine beni alan efendimle, beni aldığı parayı ona yavaş yavaş ödeyerek hür olmam için bir antlaşma yaptık. Müslümanların yardımı ve Allah’ın lütfüyle özgürlüğe kavuştum. Şimdi bir Müslüman olarak özgürce yaşıyorum. Gerçi köle olduğumdan dolayı Resulullah (s.a.a)’in kenarında Bedir ve Uhud savaşlarına katılamadım. Ama Hendek ve diğer savaşlara katıldım.”

(Bihar'ul Envar, C. 22, S. 355 ve 362)
 

 

DİĞER HABERLER

Peygamberin Can Paresi Hz. Fatıma
Peygamberimiz, Hz. Muhammed'in kızı, Hz. Ali bin Ebu Talib'in eşi, Ehlibeyt'in annesi, kadınların en hayırlısı Hz. Fatıma (sa), vefat yıldönümünde dün
Nevruz Gününün Amelleri
İmam Sadık (as) Nevruz günü yapılması gereken amelleri Mualla’ya şöyle öğretti:
Hz. Fatımat'uz Zehra (sa)'nın Vefatı
Peygamberimiz, Hz. Muhammed'in kızı, Hz. Ali bin Ebu Talib'in eşi, Ehlibeyt'in annesi, kadınların en hayırlısı Hz. Fatıma (sa), vefat yıldönümünde dün
Hz. Abdullah'ın Vefatı
Hz. Abdullah’tan Hz. Adem’e (a.s) kadar Hz. Resulullah’ın (s.a.a) bütün ecdadı tek tanrı inancı taşımıştır ve aralarında bir tek müşrik yoktur.
Cemel Savaşı
Müminlerin emiri, inananların mevlası İmam Ali (as)'ın karşısında ümmetin annesi Ayşe...
"4. Hayat Pınarı" Bu Pazar
Hayat Pınarı adıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Türkiye geneli ödüllü bilgi yarışması bu Pazar günü saat 10:00'da başlayacak.
20. Yüzyılın En Korkunç Cinayeti: Hocalı
Hocalı soykırımı, 1992 yılının Şubat ayının 25’ini 26’sına bağlayan gece Rusya’nın 366 numaralı motorize alayına ait zırhlı araçların ve askeri person
Malcolm X, 49 Yıl Önce Katledildi
Malcolm X, bundan tam 49 yıl önce düzenlenen bir suikastle katledildi.
4. Hayat Pınarı Yarışması Hangi İllerde?
Hayat Pınarı adıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Türkiye geneli ödüllü bilgi yarışması için geri sayım başladı.
Muhtar Sekafi'nin Kıyamı
Kufe halkı devrimin önderi, aynı zamanda inançlı, temiz ve mümin biri olan Muhtar, zamanın Kufe valisi Abdullah b. Zübeyr’i şehir dışı edip duruma el

İmam Mehdi’ye İnanmanın Temelleri

Hz. Masume (sa)'nın Vefatı

İmam Hasan Askeri (as)' ın Kutlu Doğumu

Ebu Eyyub Ensari'nin Vefatı

Tevvabin Hareketi

4.Hayat Pınarı Yarışması

Hz. Peygamber'in (sav) Doğumu

İmam Cafer-i Sadık (as)'ın Hayatı

Mevlid Kandili İlk Kez Nerede Kutlandı?

Vefatının 458. Yılında Fuzuli...

Hz. Resulullah (sav) ile Hz. Hatice'nin (sa) Kutlu İzdivaçları

İmam Mehdi (af)'nin İmametinin Başlaması

İmam Hasan Askeri (as)'ın Şehadeti

Hz. Sekîne (sa)'nin Vefatı

Hicret Hadisesi (III)

Hicret Hadisesi (II)

Leylet'ül Mebit

Hicret Hadisesi (I)

İmam Rıza (as)'ın Şehadeti

Ayetullah Sistânî’nin Erbain Mesajı
 

 En Çok Okunanlar :  Bugün  Dün  Bu Hafta  Bu Ay
1

Köşe Yazarları

Selahattin ÖZGÜNDÜZ

Hamit TURAN

Abdullah TURAN

Süleyman POLAT

Ali YERAL

Ahmet TURGUT

Mehmet TOKSÖZ

Süphan İLTER

Ali Ekber BUYRUK

Fatma GÖK

Ersan Baydemir

 

Büyüklüğümüze Yakışan İşler Yapın

23/04/2013 - 15:51

 

VİDEO GALERİ

Diğer Videolar

Özgündüz'den Asılsız İddialara Cevap
Hz. Ali Asgar Günü Zeynebiye'de
Zehra Ana Tanıtım Filmi - 2012
Selahattin Özgündüz Sahar TV'de Gündemi Değerlendirdi
Dünya Müslüman Kadınlar Günü - Tiyatro Gösterisi
Dünya Müslüman Kadınlar Günü - Selahattin Özgündüz'ün Konuşması
Dünya Müslüman Kadınlar Günü - Sarah Lauren Booth'un Konuşması

FOTO GALERİ

Diğer Galeriler

Halkalı'da Aşura - 2010
Kerbela Matemi Devlet Tiyatrolarında
Nevruz Bayramı 2010 Albümü 2
Nevruz Bayramı 2010 Albümü 1
Caferi Çalıştayı (13.03.2010)
İmam Cafer-i Sadık Paneli (07.03.2010)
Hocalı Soykırımı Anma Mitingi (26.02.2010)

Ana Sayfa

Ana Sayfam Yap

Sitene Ekle

İletişim

Künye

Copyright © 2008 ZEYNEBİYE
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz - Yasal Uyarı
Yazılım: networkbil


Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
Evden Eve Nakliyat